Ak sa pozrieme na technológiu obrazoviek, či už z hľadiska televízorov alebo monitorov, môžeme vidieť zaujímavý vývoj, v ktorej hrá podstatnú úlohu technológia LED. Mnohí z nás ale ešte určite zažili éru, kedy v spojitosti s obrazovkami bola najznámejšia technológia CRT. Zatiaľ čo pojem LED zostáva relatívne známy a značí princíp využitia svetlo vyžarujúcich diód s úspornými vlastnosťami a veľmi dlhou životnosťou, CRT bol naopak princíp elektrónového lúča, ktorý rozsvietil celú „krabicu“.
Dnes už prakticky len z rozprávania vieme, že v minulom storočí boli bežné tzv čiernobiele televízory. To bolo ešte predtým, než sa do prevádzky spustila technika RGB, ktorá umožňovala premietať farebnú obrazovku, respektíve základ RGB pozostáva zo schopnosti využívať tri základné farby- červenú (RED),zelenú (GREEN) a modrú (BLUE).
Ďalšou podstatnou súčasťou vývoja boli plazmové televízie a ich systém, ktorý postupne vyradil technológiu CRT a nahradil ju tzv plazmovými https://www.linguee.com/slovak-english/translation/priemern%25C3%25A1%2B%25C5%25BEivotnos%25C5%25A5.html zobrazovačmi.
Tu sa dostávame do bodu, kedy krabicu a v nej veľký svetelný „tresk“ nahradila elegantná a štíhla konštrukcia, v ktorej sa naopak podsvietenie začalo šíriť plazmou do jednotlivých bodov. Tento detailnejší systém tým začal poskytovať kvalitnejšie možnosti zobrazenia. Konkrétnejšie umožnil vysoký kontrast a pestrú kombináciu farieb.
Následne s popularitou a rozvojom tejto technológie prichádzajú aj väčšie obrazovky, avšak odhaľujeme istým problém. Ten spočíva v pomerne veľkej spotrebe energií. Preto vstupujú do hry zdroje podsvietenia, akými sú úsporné led diódy. Nemyslíme tým iba led pásik Ledprodukt.sk slúžiaci na atraktívne vonkajšie podsvietnie televízie, ale konkrétne o svietiacich diódach umiestnených vo vnútri, ktoré spoľahlivo a dlhodobo podsvieťujú obraz. Akonáhle sa tieto diódy vo vnútri vypália, výsledkom bude čierna obrazovka. Led diódy však okrem úspory poskytujú aj dlhú životnosť a teda dlhodobý chod prevádzky.