O štúdiu pre starších ste už isto niečo počuli. Univerzita tretieho veku dáva šancu študovať ľuďom v dôchodkovom veku. Stačí splniť pár podmienok a môžete sa prihlásiť na štúdium histórie, náboženstva, medicíny, architektúry,… Ak máte záujem o konkrétny odbor nájdite si vysokú školu, ktorá túto možnosť štúdia ponúka. A ak len chcete voľný čas (ktorého na dôchodku isto máte veľa) tráviť zmysluplne môžete sa vzdelávať v akomkoľvek odbore, ktorý chcete. Či už si vyberiete podľa svojich záujmov, alebo sa rozhodnete pre školu, ktorá je najbližšie vášmu bydlisku je len na vašom rozhodnutí.
Univerzita tretieho veku – história.
Prvú univerzitu tretieho veku otvorili v roku 1968 vo Francúzsku. Pierre Vellas bol človek, ktorý prišiel s nápadom – letná škola pre seniorov. Toto štúdium sa stretlo s veľkým úspechom. Ďalší rok sa už štúdium predĺžilo na cca 8 mesiacov v roku, študovalo sa každý deň a hneď prvý kurz ukončilo 100 študentov. V súčasnosti sa prednášky konajú raz za jeden – dva týždne (v závislosti od univerzity).
V roku 1980 bolo po celom Francúzsku už viac než 60 univerzít tretieho veku. Následne sa tento nápad rozšíril aj do ostatných krajín Európy a aj mimo nej.
Prvá UTV na Slovensku vznikla v roku 1990 – Univerzita Komenského v Bratislave. V súčasnosti tento druh štúdia ponúka mnoho vysokých škôl po celom Slovensku. Zamerané sú na humanitné vedy a umenie.
Podmienky na prijatie na UTV
Ukončené stredoškolské štúdium– jedna zo základných podmienok je minimálne maturitné vysvedčenie. Ak máte ukončenú aj vysokú školu, predložte sa týmto dokladom.
Zdravotná spôsobilosť– potvrdenie od obvodného lekára, že ste schopní študovať.
Vek– štúdium je určené pre seniorov, ale v závislosti od každej univerzity sa tento údaj mení. Na niektorých školách môžete študovať ak dovŕšite 40, 45, alebo 50 a viac rokov. Sú aj univerzity, ktoré ponúkajú možnosť študovať invalidným, alebo čiastočne invalidným dôchodcom (v tomto prípade vek nie je podstatný, dôležité je ale mať ukončenú strednú školu).