Vatikán vo štvrtok spojil ťažkých váh Silicon Valley, laureátov Nobelovej ceny a odborníkov na IT, aby prediskutovali etické využívanie digitálnej technológie. Na stretnutí predstaviteľ môže poskytnúť materiál pre prípadný pápežský dokument o umelej inteligencii.
Na trojdňovej konferencii, ktorú predstavitelia uviedli ako prvú svojho druhu, sa zúčastňujú vedúci predstavitelia spoločností, ako sú Facebook, Mozilla a Western Digital, katolícki etici, vládni regulátori a investiční bankári.
„Technologický priemysel … mal luxus, aby si myslel, že akýkoľvek produkt, ktorý postavil, bol všeobecne prospešný. To bol istý čas zdieľaný predpoklad,“ uviedla Mitchell Baker, výkonná predsedníčka Mozilly v Mountain View v Kalifornii.
„Obranou bolo, že sloboda alebo ľudský výraz bol stelesnený v technológii vychádzajúcej zo Silicon Valley a bol nepochybne dobrý,“ uviedla.
Zhromaždenie sa koná uprostred vzostupu kybernetickej špionáže, nenávistných prejavov online a zneužitia súkromných údajov a príznakov, ktoré sa odvetvie snaží reagovať.
Konferencia, ktorej otváracia schôdza bola otvorená pre médiá predtým, ako prebehla za zatvorenými dverami, je posledným príkladom štátu, ktorý sa snaží zostať pred krivkou v oblasti technológií a sociálnych otázok s cieľom ovplyvniť hybné sily a otriasačky budúcnosti, bez ohľadu na to, ich náboženstvá.
Štátny predstavitelia uviedli, že by mohli poskytnúť materiál pre prípadnú pápežskú encykliku alebo pápežsky list členom Cirkvi o AI, keďže stretnutia s vedcami pomohli formovať jeho dominantnú encykliku „Laudato Si“ v roku 2015 o ochrane životného prostredia a globálnom otepľovaní.
Konferencia bude diskutovať o témach s IT žargónom, ktorý sa vo VT bežne nepočuje, ako sú algoritmy a blockchain.
Pápež František sa má v piatok zúčastniť tejto technologickej konferencie.
