Napriek tomu, že v našej krajine nie je veľmi populárna turistika a prechádzky po našich lesoch, za určitým účelom predsa len niektorí ľudia do lesa vkročia. Okrem práce a ťažby dreva to ešte býva veľmi obľúbená činnosť najmä na vidieku: zbieranie hríbov.
Je to nebezpečné?
Niektorých ľudí pri otázke zbieranie hríbov napadne stále tá istá pripomienka. Nie je to nebezpečné? Nemôže sa človek pomýliť a namiesto dobrej praženice či smažených hríbov sa jednoducho otráviť? No, určité obavy sú namieste. Avšak skúsený hubár sa vám pri tejto vašej bojazlivej otázke vysmeje priamo do tváre a povie, že on huby predsa dokonale pozná. A musíme povedať, že vo väčšine prípadov je to naozaj tak. Nebezpečenstvo tu však je. Ale číha najmä na sviatočných hubárov, ktorí si v atlase prečítajú niečo o týchto rastlinách a už sa považujú za dokonalých odborníkov. Práve na takýchto môže číhať nebezpečenstvo, že sa zmýlia při rozpoznávaní jedovatých, jedlých alebo hoci len nejedlých druhov húb a hríbov.
Ako sa stať tým správnym a spoľahlivým hubárom
Nuž, ako prvý krok ku poznávaniu a rozoznávaniu hríbov je potrebné aj naštudovať si kvalitný rastlinný atlas. Avšak okrem toho je určite veľmi užitočné absolvovať zbieranie húb a hríbov aj s nejakým skúseným a dlhoročným hubárom. Pretože mnohé veci vyzerajú naživo inak ako v atlase. Napríklad v atlase sa nenaučíte, ako ktoré huby voňajú. Môžete sa naučiť rozoznávať len ich výzor. Iste, to je veľmi dôležité. Ale nemusí to byť dostačujúce.
Začnite tým najjednoduchším
Aj medzi hríbami a hubami existujú druhy, ktoré si určite nemôžete pomýliť. Vrelo odporúčame začať práve tými najjednoduchšie rozpoznateľnými hríbami. Alebo zaujímavá možnosť je napríklad len chodiť po prírode s atlasom a spoznávať, ako hríby a huby z atlasu vyzerajú naživo. Nemusíte ich hneď zbierať!
Zbieranie hríbov má svoje úskalia, avšak praženica alebo smažený dubák je pochúťka, kvôli ktorej sa oplatí aj trochu riskovať. A hlavne nebojte sa a nezavrhujte túto zaujímavú a chutnú záľubu.