Určite ste už počuli o rôznych formách liečby pomocou zvierat. Využívajú sa pri nej najmä kone, psy a mačky. Možno takýmto praktikám neveríte, avšak za vyskúšanie to stojí. Extrémne pozitívny vplyv majú zvieratá hlavne na tých najmenších, teda na deti.
Kedy môže zviera pomôcť
Zvieratá môžu byť využité pri akejkoľvek chorobe. Dokážu liečiť ako fyzicky, tak psychicky. Obzvlášť nápomocné však dokážu byť napríklad pri autizme, alebo psychosomatických ochoreniach. Zviera dokáže dieťa motivovať. Sú známe prípady, kedy dokonca ľudia vstali z invalidného vozíka, pretože chceli psovi hodiť loptičku, ktorá od nich bola príliš vzdialená. Zvieratá však liečia aj inými prostriedkami. Napríklad hladkanie psej srsti preukázateľne znižuje krvný tlak. Mačky svojim pradením dokážu znižovať tep a celkovo upokojovať psychiku.
Ako to zrealizovať?
Ak sa pre takúto netradičnú terapiu rozhodnete, nastáva otázka kde hľadať skúsených terapeutov. Je pravdou, že na Slovensku je takáto liečba v plienkach. Ak sa však poobzeráte po svojom okolí, určite nájdete aspoň niekoho, kto sa takejto terapii venuje napríklad vo voľnom čase.
Vyriešiť sa to dá však aj inak. Aj keď väčšinou liečia zvieratá so špeciálnym výcvikom, podobný efekt majú aj tie, ktoré si s dieťaťom vytvoria vzťah. To nedosiahnete inak, ako dieťaťu nejaké to zvieratko zaobstarať. Hovoríme hlavne o psovi, alebo mačke. Je dôležité, aby ste našli zviera s dobrou povahou. Čo presne to znamená? V prvom rade, by malo ísť o pokojného jedinca, ktorý znesie ťahanie za uši, či za srsť. Taktiež je dôležité, aby išlo o inteligentné zviera. V prípade psov hovoríme hlavne o labradoroch, pudloch, nemeckých ovčiakoch, alebo border kóliách. Pokiaľ so psami nemáte žiadne skúsenosti, vlčiakovi sa radšej vyhnite. Taktiež nie je na škodu, ak vyhľadáte cvičisko, kde sa môžete o výchove psa veľa naučiť. Nehovoríme o samotným terapeutických cvičeniach, ale o základnej poslušnosti.