Návšteva budhistického chrámu Wat Arun Rajwararam v Bangkoku je pre cestovateľov čerešničkou na torte. Je to kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi trojicu najvýznamnejších chrámov v meste a jej názov v preklade znamená Chrám svitania. Stojí na západnom brehu rieky Chao Phraya (Thonburi). Stavať ho začali už v 17.storočí, vtedy ešte mesto neexistovalo a súčasnú podobu nadobudol až niekedy v 19.storočí. Táto kultúrna pamiatka má zaujímavú minulosť, keď sa z jedného brehu presunula na druhý, zažívala svoje rozkvety a pády, ale až kráľovi Ramovi II. sa podarilo zrenovovať ho.
Ukrýval aj ikonu Buddhu
Pýšiť sa môže faktom, že do roku 1785 v ňom bola uložená budhistická ikona, jedna z najposvätnejších, socha Emeraldového Buddhu, vyrobeného z jadeitu. Dnes sa už nachádza v komplexe Veľkého paláca, konkrétne v chráme Wat Phra Kaew.
Oporou sú démoni a opice
Pomenovanie dostal podľa indického boha svitania Aruna a zaujímavosťou je, že za svitania sa od jeho povrchu odrážajú lúče slnka, no paradoxne je oveľa krajší pri západe slnka. Postavený je v khmérskom štýle, hlavnú vežu obkolesujú štyri menšie a tie podopierajú sochy opíc a démonov.
Výška nie je presná
Veže, nazývané prang, zdobia tisícky mušlí a úlomkov z porcelánu, ktoré pôvodne slúžili ako záťaže na lodiach, plávajúcich z Číny do Bangkoku. Výška hlavnej veže nie je presne známa, údaje hovoria o 65-tich až 86-tich metroch. Výstup po neopracovaných strmých schodoch je krkolomný, ale pri výstupe po nich si môžete zároveň obzrieť aj sochy starovekých čínskych vojakov a za spomenutie stojí aj výhľad na rieku Chao Phraya a Bangkok.
Vstup v primeranom oblečení
V areáli chrámu je osadených mnoho sôch zvierat, Buddhov či čínskych vojakov, no hlavnú sochu Buddhu údajne navrhol sám Rama II. a jeho ostatky sú vraj uložené priamo pod ňou. Vstup do chrámu je povolený len v oblečení, ktoré zahaľuje ramená a kolená.