Každý z tepelnoizolačných materiálov, ktoré sú dnes na trhu, má svoje výhody a nevýhody. Takže ak sa rozhodujete pre jeden konkrétny, musíte v prvom rade poznať svoje požiadavky, na základe ktorých sa rozhodujete. A v poslednom čase sa začína obľube rôznych staviteľov tešiť sklenená vlna, ktorá bola v minulosti spolu s polystyrénom jediným tepelnoizolačným materiálom na trhu.
V dnešných časoch, keď sa kladú vysoké požiadavky na ekológiu a využívanie recyklovaných materiálov, práve sklenená vlna https://www.taloa.sk/produkty/tepelne-izolacie/sklena-vlna/ zapadá do tohto konceptu. Surovinami na jej výrobu sú piesok a často aj sklenené črepy, ktoré sa tak veľmi výhodne využívajú na výrobu izolačných materiálov. Zmes týchto surovín spolu s ďalšími prímesami sa zohrieva na extrémne vysokú teplotu 1400 oC, pričom sa touto technológiu vyrábajú sklenené vlákna vhodné na výrobu účinnej tepelnej izolácie. Takéto vlákna sú ukladané vedľa seba, pričom výsledný materiál je zmesou týchto vláken a vzduchu s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami.
Už z prvého pohľadu na sklenenú vlnu je zrejmé, že tento materiál nebude vhodný na mechanické zaťažovanie ako napríklad tvrdený polystyrén. No vďaka svojej jednoduchej tvarovateľnosti sa sklenená vata využíva na zatepľovanie šikmých striech alebo je vhodná na umiestnenie do podhľadov a priečok. Vtedy sa využíva aj fakt, že sklenená vata je aj výborným zvukoizolačným materiálom.
Dnes sú na trhu rôzne hrúbky tohto materiálu, ktorý sa predáva v stočených 10 metrových rolkách. Aj keď sa ľahko upravuje rezaním na rôzne požadované rozmery, je pri práci so sklenenou vatou nutné používať ochranné pracovné pomôcky. Z tohto materiálu sa pri manipulácii uvoľňujú drobné čiastočky skla, ktoré nepríjemne dráždia pokožku a aj dýchacie cesty. Takže ochranný odev, kvalitné rukavice a respirátor sú pri práci so sklenenou vatou nevyhnutnosťou.