Kliešte sú zákerné tvory, ktoré prenášajú jedno z tých najpríjemnejších ochorení – lymskú boreliózu. Je to infekčná zápalová choroba, ktorá okrem ľudí, postihuje aj zvieratá. Je ťažké toto ochorenie diagnostikovať a prevencia naň nie je dostupná. Lieči sa antibiotikami.
Na Slovensku je v dnešnej dobe infikovaných asi dvadsať percent kliešťov. Nebolo zistené, že by borélie prenášali komáre, či ovady.
Borélie sú v črevách kliešťa. Ak sa na vás prisaje, Z čriev mu idú borélie do slín, ktoré preniknú do vášho tela. Pokiaľ kliešťa vyberiete do 24 hod, riziko infekcie je minimálne. Po následnom šírení do okolia sa môže stať, že vám pokožka sčervenie. Náš imunitný systém reaguje veľmi pomaly pri tvorbe protilátok, tie môžu v našom tele pretrvať dlho, no pri ďalšej nákaze nemajú žiadny účinok. To znamená, že k infekcií môže dochádzať pokojne aj viackrát.
Ako sa pred boreliózou chrániť?
Poznáme viacero vakcín, napríklad v Severnej Amerike, lenže tie sú účinné len na Boréliu burgdorferi sencu stricto. Tento typ sa u nás vôbec nenachádza, takže tieto vakcíny sú pre nás neúčinné. Najlepším spôsobom, ako sa pred touto nákazou chrániť je predovšetkým kvalitne nastriekaným repelentom. Používať aj vhodné oblečenie, napríklad dlhé nohavice, neotvorenú obuv, aby mal kliešť už nejakú zábranu.
Borelióza má niekoľko štádií:
1. Červenkastý fľak na koži. Vzniká od troch až po tridsať dní od prisatia kliešťa. V mieste pohryznutia je bledšie. Býva veľký nad päť centimetrov, pokojne môže byť aj horší. Sprevádza to zvýšená teplota, bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Zväčšia sa lymfatické uzliny.
2. Včasná roztrúsená infekcia. Začína niekoľko týždňov a mesiacov po poštípaní. Je typické pre červené fľaky, ktoré sú kruhového tvaru a vznikajú na rôznych častiach tela.
3. Neskorá pretrvávajúca infekcia – tá je úplne najhoršia. Zasahuje do nervov a spôsobuje zápal mozgu a zápal nervov. Môže dôjsť aj k zápalu kože na nohách a rukách.