Dnes by sme si len sotva vedeli predstaviť, aké by to bolo, keby sme nepoužívali peniaze. Trh je v dnešnej dobe tak rozsiahly, že bez nich by sme sa nezaobišli. V dobách pred vynájdením peňazí fungoval tzv. výmenný obchod, ktorý nazývame Barter. Ľudia si navzájom menili tovar za tovar alebo službu za službu. Záviselo to len od ich dohody. Možno sa niektorí z vás pýtate, prečo bolo vlastne nutné zaviesť nejaké platidlo?
Obchodovanie prostredníctvom výmenného obchodu malo veľa múch. Povedzme, že sa pekár chcel ísť ostrihať ku kaderníkovi. Samozrejme, keďže jeho povolanie je pečenie, ponúknuť mohol len chlieb alebo iné pečivo. Avšak kaderník takúto ponuku odmieta. A čo teraz? Práve kvôli tomuto problému boli vynájdené peniaze. Nazačiatku to boli zlaté mince, do ktorých sa vyrazili napr. hlavy vládcov alebo čísla. Následne sa stanovila ich jednotná hodnota a na trhu sa mohlo jednoducho obchodovať.
Po minciach z rôznych kovov sa vynašli bankovky. Tie už symbolizovali vyššiu hodnotu ako mince. Avšak nikto asi nepočítal s tým, že peniaze raz budú strácať svoju kúpnu silu, dnes to nazývame inflácia. Tento makroekonomický jav vždy spôsobovalo veľa peňazí v obehu. Akonáhle majú ľudia veľa za čo míňať, celkový dopyt po všetkých tovaroch a službách sa zväčší. Keďže ale predávajúci nemajú dostatočný počet toho, čo predávajú, ceny musia zvýšiť. Toto bolo najväčšou záťažou najmä pre chudobných.
Dnes už fungujú národné banky, ktorých hlavnou úlohou je udržanie cenovej stability a tiež regulácia peňažných prostriedkov na trhu. Banky vedia jednoducho zakročiť proti možným budúcim poklesom ceny peňazí a to napríklad tým spôsobom, že zvýšia úrokové sadzby. Ľudia si tým pádom začnú menej požičiavať a viac svojho kapitálu vložia práve do bánk na sporiace účty. Samozrejme, sledovanie situácie na trhu je náročná a komplikovaná vec. Národné banky musia počítať s každým faktorom, ktoré ovplyvňujú peňažný systém.